Advertisement

West Nebraska All-Star rosters announced

Both games will be played July 24 in Scottsbluff
West Nebraska All Stars
West Nebraska All Stars(West Nebraska All Stars)
Published: Jul. 7, 2020 at 4:22 PM CDT
Email this link
Share on Pinterest
Share on LinkedIn

NORTH PLATTE, Neb. (KNOP) - The 42nd annual West Nebraska All-Star Football Game, and the 36th annual West Nebraska All-Star Volleyball Game will be played on Friday, July 24 in Scottsbluff. The volleyball game will be played at 4 p.m. MDT at WNCC Cougar Palace, and the football game will be played at 7 p.m. MDT at Bearcat Stadium.

The rosters for the all-star games were released Monday, and athletes were nominated by their high school coaches, and were selected to the teams by the All-Star coaches. The rosters are subject to change, but the rosters are as follows:

Football

East roster

Ben Anderjaska - Wauneta-Palisade

Charles Aufdenkamp - North Platte St. Pat’s

Cameryn Berry - McCook

Dalton Caley - North Platte

Jackson Carter - North Platte

Jace Connell - South Loup

Drew Daum - McCook

Charlie Gale - North Platte St. Pat’s

Dakota Haines - Lexington

Clayton Hassett - Mullen

Sam Heapy - Medicine Valley

Nathan Hock - Alma

Deryk Huxoll - Cambridge

Corban Jernigan - McCook

Grant Jones - South Loup

Conner Kleckner - McCook

Ty Kvanvig - Mullen

Ryan Lauby - Overton

Karsten McCarter - Elm Creek

Isaac McCurdy - Alma

Talan McGill - North Platte St. Pat’s

Treven Melroy - Holdrege

Jonathan Ortner - Ainsworth

Anthony Paz - Lexington

TJ Roe - Brady

Raif Ruppert - Twin Loup

Daylan Russell - Alma

Brody Stienike - Gothenburg

Chase Swartwood - Elm Creek

Tucker Wyatt - Gothenburg

Head Coach: Jayce Dueland (Elm Creek)

Assistant Coaches: Jake Harvey (Lexington), Brendan Johnsen (Alma), Matt Berry (McCook)

West roster

Bennet Bauerle - Chase County

Curtiss Bruhn - Chadron

Kobe Clevenger - Chase County

Nicholas Coley - Mitchell

Garrett Conn - Gering

Austin Dormann - Garden County

Blaine Dorn - Imperial

Josh Eschelman - Hershey

Grant Fischer - Valentine

Erik Folchert - Alliance

Cooper Heusman - Chadron

Hayden Hofrock - Sidney

Cayden Jobman - Sidney

Coy Johnson - Sandhills/Thedford

Jon Keller - Valentine

Gage Krolikowski - Valentine

Colter Mann - Alliance

Joe McCloud - Scottsbluff

Terrance Mokeac - Scottsbluff

Isaiah Neis - Garden County

Alex Patrick - Ogallala

Trevor Peterson - Chase County

Jake Sellman - Hemingford

Hunter Skalsky - Ogallala

Reid Spady - Garden County

Trayton Travnicek - Scottsbluff

Caleb Walker - Scottsbluff

Zak Wieser - Sidney

Cooper Wild - Chadron

Dylon Zink - Ogallala

Bryan Zutavern - Sandhills/Thedford

Head Coach: Jason Spady (Garden County)

Assistant Coaches: Mike Lecheer (Chadron), Dan Lenners (Chase County), Chad Dormann (Garden County)

Volleyball

East roster

Katy Bartell - Hi-Line

MaShayla Burnett - Anselmo-Merna

Taylor Conroy - South Loup

Michaela Dukes - Wauneta-Palisade

Avery Johnson - Maywood-Hayes Center

Hadley Martin - Hi-Line

Shaye Porter - Hitchcock County

Kinsey Skillstad - North Platte St. Pat’s

Alexis Zimmer - Anselmo-Merna

Head Coach: Katie Hoblyn (Anslemo-Merna)

Assistant Coach: Kory Rohde (Maywood-Hayes Center)

West roster

Nicole Birner - Sidney

Jaedy Commins - Ogallala

Allie Ferguson - Chadron

Sierra Garrett - Gordon-Rushville

Mattie Johnson - Sidney

Mallie McNair - Chase County

Sophie Spady - Chase County

Tyleigh Strotheide - Chadron

Chloe Stupka - Creek Valley

Madelyn Watchorn - Leyton

Head Coach: Blakelee Hoffman (Chadron)

Assistant Coach: Jolene Dodge (Garden County)

Copyright 2020 KNOP. All rights reserved.

Latest News

Latest News