Advertisement

North Platte hosts first race of season at Iron Eagle

North Platte boys dominate leaderboard
Published: Aug. 29, 2020 at 7:49 PM CDT
Email this link
Share on Pinterest
Share on LinkedIn

NORTH PLATTE, Neb. (KNOP) -

The North Platte Bulldogs hosted their first race of the season at Iron Eagle golf course on Saturday morning. The Bulldog boys dominated the leaderboard, with five runners placing in the top six. Final times from boys and girls 5000 meter run are below.

Girls Results

1. Rodewald, Samantha McCook Bison 19:50.98

2. Blaesi, Zarah North Platte 20:10.86

3. Hoppens, Miah Ogallala 20:16.61

4. Applegate, Mallory Cozad 20:34.81

5. Henning, Lindee Ogallala 20:38.25

6. Cappel, Grace McCook Bison 21:02.73

7. Rivas, Nelia North Platte 21:12.79

8. Burkholder, Karyn Cozad 21:19.40

9. Dutton, Sienna McCook Bison 21:22.08

10. Hoatson, Lexi North Platte 21:51.18

11. Stienike, Kate St Pats 22:06.17

12. Henning, Lauren Ogallala 22:08.34

13. Evarts, Baylee North Platte 22:10.95

14. Albrecht, Ellie Cozad 22:15.09

15. Miles, Haley St Pats 22:44.26

16. Wilkinson, Shawna McCook Bison 22:45.42

17. Arnold, Jenessa North Platte 23:20.14

18. Holm, Marissa North Platte 23:24.62

19. Hammond, Joslyn McCook Bison 23:49.84

20. Petit, Helana St Pats 24:08.31

21. Hauxwell, Lexi McCook Bison 24:21.20

22. Ernst, Jaedin Ogallala 25:02.43

23. Peterka, Anna Sutherland 25:19.35

24. Wilson, Cydnie Sutherland 25:50.77

25. Gunderson, Ashtyn Sutherland 26:03.18

26. McConnell, Abby Sutherland 27:17.52

27. Petersen, Cloee Sutherland 27:37.35

28. Schmer, Brooklyn Ogallala 28:31.38

29. Zuniga, Marianne Sandhills 31:29.93

30. Foster, Rebecca 09 Sutherland 33:23.52

Boys Results

1. Caudy, Evan North Platte 16:49.01

2. San Miguel, Jonah North Platte 17:32.84

3. Moss, Tom North Platte 17:39.69

4. Rooney, Colin Sandhills 17:40.27

5. Lowe, Quade North Platte 17:43.65

6. Teets, Rian North Platte 17:44.54

7. Hegwood, Josh McCook Bison 18:03.70

8. Billey, Nate Garden County 18:12.52

9. Christiansen, Michael Garden County 18:16.85

10. Christiansen, Zeke Garden County 18:30.13

11. Cappel, Grant McCook Bison 18:32.65

12. Tucker, Brandon McCook Bison 18:43.39

13. Miles, Jarrett St Pats 18:46.16

14. Castillo, Caiden Ogallala 18:46.21

15. Connick, Dax St Pats 18:46.23

16. Franz, Aaron North Platte 18:47.40

17 Gager, Jeron Ogallala 19:12.64

18. Thome, Evan Cozad 19:16.46

19. Roberson, Gunner Garden County 19:26.17

20. Johns, Rylin Sandhills 19:26.82

21. Sinsel, Jackson Sutherland 19:28.79

22. Gager, Javian Ogallala 19:47.29

23. Wyatt, Blake Ogallala 19:48.11

24. Omalley, Logan St Pats 19:48.51

25. Tolstedt, Billy St Pats 20:24.85

26. Brosius, Andrew St Pats 20:26.16

27. Mai, Evan McCook Bison 20:34.91

28. Herron, Matt McCook Bison 20:37.31

29. Skiles, Trae Ogallala 20:50.46

30. Stokey, Gage Ogallala 21:15.36

31. Trimble, Jared Sandhills 21:16.65

32. Dutton, Bryce McCook Bison 21:19.90

33. Weekly, Daylon Sandhills 21:21.40

34. Weems, Ethan Sandhills 21:46.41

35. Hill, Adam Garden County 22:10.23

36. Johnsen, Harmon Sutherland 23:12.39

37. Cain, Steven Sandhills 23:26.64

38. Carsten, Collin Sutherland 24:25.22

39. Martinez, Luke Sutherland 25:44.76

40. Walters, Michael Sutherland 25:45.

41. Gerdes, Cole 11 Sutherland 28:32.51

Copyright 2020 KNOP. All rights reserved.

Latest News

Latest News