Advertisement

NPHS hosts Buffalo Bill Track & Field Invite

The Bulldogs hosted four surrounding schools today for the Buffalo Bill Invitational
Published: Apr. 1, 2021 at 11:49 PM CDT
Email This Link
Share on Pinterest
Share on LinkedIn

NORTH PLATTE, Neb. (KNOP) - North Platte High School hosted the Buffalo Bill Track and Field Invitational earlier this afternoon. Kearney, Scottsbluff, Gering, and Hastings all participated in the meet. A list of top North Platte performers by event can be found below:

Women’s 100 Meters:

2. McKenna Little (13.22)

8. Aspen Nelson (14.06)

9. Juliana Ortiz (14.07)

10. Kenzie Polk (14.09)

Women’s 200 Meters:

1. Peyton Neff (28.04)

9. Joclynn Niles (29.82)

10. Juliana Ortiz (29.85)

Women’s 400 Meters:

5. Kenzie Polk (1:10.22)

8. Faith Miller (1:12.42)

9. Kaitlyn Aloi (1:17.14)

Women’s 800 Meters:

7. Sydney Barner (2:50.92)

Women’s 1600 Meters:

4. Zarah Blaesi (5:48.10)

9. Evelyn Blaesi (6:27.40)

10. Baylee Evarts (6:27.80)

Women’s 3200 Meters:

4. Zarah Blaesi (12:42.73)

8. Shelby Steele (16:47.71)

Women’s 100 Meter Hurdles:

7. Joclynn Niles (19.26)

8. Odaliz Benitez Rodriguez (20.22)

Women’s 300 Meter Hurdles:

10. Kalee Brosius (57.53)

Women’s 4 x 100 Relay:

1. North Platte (51.89)

Women’s 4 x 400 Relay:

4. North Platte (4:44.15)

Women’s 4 x 800 Relay:

3. North Platte (10:59.11)

Women’s Shot Put:

2. Claudia Cobos (35-07.00)

6. Ellie Rankin (32-08.50)

Women’s Discus:

4. Claudia Cobos (99-06)

6. Ellie Rankin (97-04)

Women’s High Jump:

1. Kylee Tilford (5-01.00)

3. Carly Purdy (4-11.00)

T5. Presley Bonynge (4-07.00)

T5. Avery Zurn (4-07.00)

T7. Kylie Harvey (4-05.00)

Women’s Pole Vault:

2.. Kylee Tilford (9-00.00)

5. Elsacia Buck (8-00.00)

8. Macie Freeze (7-06.00)

Women’s Long Jump:

4. Carly Purdy (16-04.50)

5. Kylee Tilford (16-02.00)

6. McKenna Little (15-07.50)

Women’s Triple Jump:

1. Carly Purdy (36-06.50)

6. Juliana Ortiz (32-01.00)

Men’s 100 Meters:

1. Vince Genatone (10.87)

3. Jahmani Sterling (11.17)

7. Kolten Tilford (11.50)

Men’s 200 Meters:

1. Kymani Sterling (22.32)

2. Vince Genatone (22.62)

5. Jahmani Sterling (23.22)

6. Tate Janas (23.31)

10. Darian Diaz (24.04)

Men’s 400 Meters:

1. Kymani Sterling (52.55)

6. Joseph Vak (56.83)

7. Drew Carlson (57.20)

9. Brock Roblee (57.36)

10. Jackson Creel (57.50)

Men’s 800 Meters:

9. Caedmon Hoaglund (2:18.68)

10. Oban Sandoval (2:20.14)

Men’s 1600 Meters:

1. Evan Caudy (4:42.45)

3. Jonah San Miguel (4:57.85)

6. Rian Teets (5:02.21)

8. Aaron Franz (5:09.02)

10. Gabe Jenny (5:15.90)

Men’s 3200 Meters:

2. Evan Caudy (10:23.33)

4. Jonah San Miguel (10:56.49)

5. Quade Lowe (11:07.82)

6. Rian Teets (11:13.59)

7. Aaron Franz (11:22.66)

10. Cage Wheeler (12:19.10)

Men’s 110 Meter Hurdles:

2. Ethan Mercer (17.10)

5. Kenny Smith (21.44)

Men’s 300 Meter Hurdles:

3. Ethan Mercer (47.94)

10. Kenny Smith (57.17)

Men’s 4 x 100 Relay:

1. North Platte (43.22)

Men’s 4 x 400 Relay:

1. North Platte (3:34.33)

Men’s 4 x 800 Relay:

2. North Platte (9:05.72)

Men’s Shot Put:

1. Nic Davis (54-10.50)

6. Camron Sutherland (40-03.50)

7. Jacob Kohler (40-03.00)

9. Eddie Hatch (40-00.50)

Men’s Discus:

1. Nic Davis (156-11.50)

5. Camron Sutherland (119-04.50)

7. Jacob Kohler (111-08.50)

Men’s High Jump:

3. Austin Blagdon (5-10.00)

5. Ethan Mercer (5-08.00)

Men’s Pole Vault:

1. Jack Oettinger (13-00.00)

3. Skyler Geier-Dodson 12-06.00)

4. Darian Diaz (11-06.00)

6. Haedyn Brauer (10-06.00)

7. Layton Moss (10-06.00)

10. Jackson Polk (8-06.00)

Men’s Long Jump:

1. Kolten Tilford (21-02.00)

5. Chris Kautz (20-00.50)

6. Donte Koif (19-10.25)

Men’s Triple Jump:

1. Ethan Mercer (40-08.25)

8. Jackson Creel (35-09.50)

9. Caleb Kinkaid (35-04.25)

Copyright 2021 KNOP. All rights reserved.