Advertisement

C-9 District Track & Field

Sutherland hosted a number of our area schools for the C-9 District Meet
Updated: May. 13, 2021 at 11:12 PM CDT
Email This Link
Share on Pinterest
Share on LinkedIn

NORTH PLATTE, Neb. (KNOP) - Several Sailors shined in their hometown earlier this afternoon. Jon Peterka cleared thirteen feet in pole vault, setting a new personal record and taking home the District crown. Recent Sutherland graduate Carter Snyder also recorded a new personal best in Shot put. Snyder launched the twelve pound shot over forty two feet, good enough to finish second on the day. A full list of area athletes that placed in the top five of their respective events can be found below:

Girl’s 100 Meters:

1. Kamrie Dillan (12.93) Chase County

2. Chloe Dillan (13.12) Chase County

Girl’s 200 Meters:

1. Kamrie Dillan (26.38) Chase County PR

2. Chloe Dillan (27.02) Chase County PR

4. Elie Schmitt (28.09) Hershey PR

Girl’s 400 Meters:

1. Bryn McNair (57.69) Chase County PR

5. Casidee Miller (1:06.67) Sutherland PR

Girl’s 800 Meters:

1. Bryn McNair (2:23.92) Chase County

3. Kora Weiss (2:35.67) Chase County

5. Anna Peterka (2:43.65) Sutherland PR

Girl’s 1600 Meters:

1. Lucy Spady (5:51.46) Chase County

4. Cydnie Wilson (6:07.63) Sutherland

Girl’s 3200 Meters:

1. Lucy Spady (12:33.45) Chase County

5. McKenna Bliss (13:56.94) Sutherland

Girls: 100 Meter Hurdles:

1. Jerzee Milner (15.95) Chase County

2. Kailee Potts (16.61) Perkins County PR

4. Joee Clevenger (16.96) Chase County PR

5. Ava Reese (17.21) Perkins County PR

Girl’s 300 Meter Hurdles:

1. Jerzee Milner (48.55) Chase County

2. Kailee Potts (49.79) Perkins County

3. Joee Clevenger (49.80) Chase County PR

Girl’s 4x100 Relay:

1. Chase County (50.84)

3. Hershey (54.07)

Girl’s 4x400 Relay:

1. Chase County (4:14.43)

2. Perkins County (4:35.30)

3. Sutherland (4:37.50)

Girl’s 4x800 Relay:

1. Chase County (10:25.67)

3. Sutherland (10:58.54)

4. Hershey (11:25.87)

Girl’s Shot Put:

1. Kaylie Lotspeich (34′8.50) Chase County

2. Averie Harold (34′2) Sutherland PR

3. Allee Hiatt (33′4.50) Sutherland PR

4. Michalee Brownawell (33′3.50) Hershey PR

Girl’s Discus:

3. Michalee Brownawell (111′6) Hershey PR

5. Averie Harold (107′8) Sutherland PR

Girl’s High Jump:

1. Bryn McNair (5′2) Chase County

3. Jordy Cox (4′10) Sutherland

4. Elie Schmitt (4′8) Hershey

Girl’s Pole Vault:

1. Jordan Jablonski (9′7) Chase County

3. Ali McNair (8′10) Chase County PR

5. Aislyn Ruff (6′10) Sutherland

Girl’s Long Jump:

2. Elie Schmitt (15′1.50) Hershey PR

5. Jordyn Messersmith (14′5.75) Hershey PR

Girl’s Triple Jump:

4. Katelyn Stamm (31′7) Chase County PR

5. Rylee Huff (31′1) Perkins County PR

Boy’s 100 Meters:

1. Dawson Mollendor (11.39) Chase County

Boy’s 200 Meters:

3. Dalton Clark (23.71) Hershey PR

Boy’s 400 Meters:

1. Casey Hanson (52.51) Perkins County PR

2. Cedric Maxwell (52.60) CHase County PR

Boy’s 800 Meters:

1. Clay Meeske (2:05.67) Chase County PR

2. Colton Pouk (2:07.55) Perkins County

3. Zach Herbert (2:09.33) Chase County PR

Boy’s 1600 Meters:

1. Colton Pouk (4:53.92) Perkins County PR

2. Matthew Bruns (5:01.19) Hershey PR

5. Jackson Sinsel (5:16.92) Sutherland

Boy’s 3200 Meters:

1. Matthew Bruns (11:00.66) Hershey PR

3. Jackson Sinsel (11:14.37) Sutherland PR

Boy’s: 110 Meter Hurdles:

1. Kade Anderson (16.46) Chase County PR

3. Easton Fries (16.59) Chase County PR

4. Edward Walters (17.55) Sutherland

Boy’s 300 Meter Hurdles:

2. Easton Fries (43.08) Chase County PR

4. Blake Garner (44.53) Perkins County PR

5. Kade Anderson (45.60) Chase County

Boy’s 4x100 Relay:

1. Chase County (45.08)

2. Perkins County (45.79)

4. Hershey (46.97)

Boy’s 4x400 Relay:

2. Chase County (3:37.77)

3. Perkins County (3:39.47

4. Sutherland (3:57.34)

5. Hershey (3:58.12)

Boy’s 4x800 Relay:

2. Hershey (9:08.56)

3. Chase County (9:21.39)

5. Perkins County (10:18.17)

Boy’s Shot Put:

2. Carter Snyder (42′1.50) Sutherland PR

3. Alex DaMoude (41′6.50)

5. Jaret Peterson (38′7) Chase County

Boy’s Discus:

2. Conner Hogan (138′9) Sutherland

3. Alex DaMoude (137′10) Hershey PR

4. Cruz Brooks (133′10) Hershey

Boy’s High Jump:

1. Samuel Frame (5′11) Hershey PR

3. Hunter Garner (5′9) Perkins County

4. Trevor Shannon (5′5) Sutherland

Boy’s Pole Vault:

1. Jon Peterka (13′6) Sutherland PR

T2. Brit Gockley (12′5) Chase County

T2. Carter Leibbrandt (12′5) Chase County

Boy’s Long Jump

2. Chance Elwood (19′11.25) Sutherland

4. Ryan Bernhardt (19′7.25) Chase County

Boy’s Triple Jump:

3. Triston Hite (39′0) Perkins County PR

Copyright 2021 KNOP. All rights reserved.