Advertisement

Boys' sub-district brackets

(KSNB)
Published: Feb. 18, 2020 at 10:21 AM CST
Email this link
Share on Pinterest
Share on LinkedIn

Boys basketball sub-district pairings were released Tuesday. Sub-districts will be held Monday, Feb. 24 to Thursday, Feb. 27. All times are central.

Sub-district B-7

@Hastings

#1 Hastings (18-3) v #4 McCook (11-10) Monday, Feb. 24 @6:00

#2 Lexington (13-9) v #3 Northwest (13-9) Monday, Feb. 24 @7:30

Championship: Tuesday, Feb. 25 @7:00

Sub-district C1-10

@Burwell

#1 O'Neill (10-10) v #4 Valentine (4-15) Tuesday, Feb. 25 @ 6:00

#2 Ord (5-14) v #3 Broken Bow (4-17) Tuesday, Feb. 25 @7:30

Championship: Thursday, Feb. 27 @7:00

Sub-district C1-11

@Brady

#1 Chase County (15-3) v #4 Cozad (5-15) Tuesday, Feb. 25 @5:00

#2 Hershey (12-9) v #3 Gothenburg (6-12) Tuesday, Feb. 25 @7:00

Championship: Thursday, Feb. 27 @6:00

Sub-district C1-12

@Bridgeport

#1 Ogallala (17-4) v #4 Gordon-Rushville (10-10) Tuesday, Feb. 25 @5:00

#2 Mitchell (16-6) v #3 Chadron (11-11) Tuesday, Feb. 25 @6:30

Championship: Thursday, Feb. 27 @6:30

Sub-district C2-11

@McCook

#1 Dundy-County Stratton (17-4) v #4 Perkins County (6-14) Tuesday, Feb. 25 @6:00

#2 Sutherland (11-7) v #3 Hitchcock County (14-6) Tuesday, Feb. 25 @7:30

Championship: Thursday, Feb. 27 @7:00

Sub-district D1-10

@Broken Bow

#4 Burwell (9-9) v #5 Twin Loup (1-17) Monday, Feb. 24 @7:00

#1 Ansley-Litchfield (16-6) v Burwell/Twin Loup Tuesday, Feb. 25 @5:00

#2 South Loup (14-6) v #3 Anselmo-Merna (13-7) Tuesday, Feb. 25 @7:00

Championship: Thursday, Feb. 27 @7:00

Sub-district D1-12

@Hershey

#1 St. Pat's (18-2) v #4 Sandhills/Thedford (4-13) Tuesday, Feb. 25 @5:00

#2 Maxwell (7-13) v #3 Maywood-Hayes Center (5-16) Tuesday, Feb. 25 @6:30

Championship: Thursday, Feb. 27 @6:30

Sub-district D1-12

@Sidney

#4 Creek Valley (4-15) v #5 Minatare (1-15) Monday, Feb. 24 @7:00

#1 Paxton (18-2) v Creek Valley/Minatare Tuesday, Feb. 25 @6:30

#2 Wauneta-Palisade (12-11) v #3 Garden County (9-12) Tuesday, Feb. 25 @8:00

Championship: Thursday, Feb. 27 @7:00

Sub-district D2-10

@McDaid Elementary (North Platte)

#4 Medicine Valley (8-12) v #5 Sandhills Valley (5-13) Monday, Feb. 24 @6:30

#1 Mullen (17-5) v Medicine Valley/Sandhills Valley Tuesday, Feb. 25 @6:00

#2 Wallace (12-7) v #3 Brady (10-11) Tuesday, Feb. 25 @7:30

Championship: Thursday, Feb. 27 @6:30

Latest News

Latest News