Boys Sub-District Basketball

***UPDATED***
Subdistrict B-7
#1 Lexington 55 def. #3 McCook 39

Subdistrict C1-10
@ Central Valley
#1 GICC 45 def. #2 Broken Bow 35

Subdistrict C1-11
@ Sutherland
#1 Ogallala 63 def. #3 Cozad 53

Subdistrict C2-11
@ Cozad
#1 South Loup 56 def. #3 Cambridge 54

Subdistrict D1-10
@ Broken Bow
#1 Anselmo-Merna 80 def. #2 Ansley-Litchfield 65

Subdistrict D1-11
@ Cambridge
#2 Wauneta-Palisade 65 def. #1 Dundy County-Stratton 59

Subdistrict D1-12
@ Prairie View School (Ogallala)
#1 Paxton 38 def. #2 NP St. Pat's 32

Subdistrict D2-9
@ Maxwell
#1 Wallace 49 def. #3 Eustis-Farnam 32

Subdistrict D2-10
@ NP St. Pat's
#1 Mullen 52 def. #2 Hyannis 32

***UPDATED 2/18/19
The boys subdistrict schedule has been released. Games will start Feb. 18.

Subdistrict B-7
@ Lexington
#1 Lexington (12-9) v #4 North Platte (4-15) Feb. 18 6:00 p.m.

#2 Holdrege (8-13) v #3 McCook (8-10) Feb. 18 7:45 p.m.
McCook 39, Holdrege 38
Lexington v McCook Feb. 19 7:00 p.m.

Subdistrict C1-10
@ Central Valley
#4 St. Paul (10-9) v #5 Central City (3-17) Feb. 18 7:00 p.m.
St. Paul 47, Central City 42
#2 Broken Bow (13-9) v #3 Ord (11-10) Feb. 19 7:30 p.m.
Broken Bow 37, Ord 35
#1 Grand Island Central Catholic v St. Paul Feb. 19 6:00 p.m.
Grand Island Central Catholic 50, St. Paul 39
GICC v Broken Bow Feb. 21 7:00 p.m.

Subdistrict C1-11
@ Sutherland
#4 Hershey (14-6) v #5 Gothenburg (5-15) Feb. 18 6:30 p.m.
Hershey 46, Gothenburg 28
#2 Chase County (15-4) v #3 Cozad (17-5) Feb. 19 7:00 p.m.
Cozad 64, Chase County 46
#1 Ogallala (22-0) v Hershey Feb. 19 5:30 p.m.
Ogallala 66, Hershey 62
Ogallala v Cozad Feb. 21 7:00 p.m.

Subdistrict C2-11
@ Cozad
#4 Perkins County (10-11) v #5 Sutherland (9-9) Feb. 18 7:00 p.m.
Perkins County 56, Sutherland 53 (OT)
#2 Southern Valley (14-9) v #3 Cambridge (13-9) Feb. 19 6:00 p.m.
#1 South Loup (16-4) v Perkins County Feb. 19 6:00 p.m.
South Loup 53, Perkins County 38
South Loup v 2/3 winner Feb. 21 7:00 p.m.

Subdistrict D1-10
@ Broken Bow
#4 Sandhills/Thedford (8-10) v #5 Twin Loup (4-13) Feb. 18 7:00 p.m
Sandhills/Thedford 53, Twin Loup 40
#2 Ansley-Litchfield (18-4) v #3 Burwell (10-11) Feb. 19 7:30 p.m.
#1 Anselmo-Merna (17-3) v Sandhills/ Thedford Feb. 19 6:00 p.m.
Anselmo-Merna 65, Sandhills/Thedford 52
Anselmo-Merna v 2/3 winner Feb. 21 7:00 p.m.

Subdistrict D1-11
@ Cambridge
#4 Hitchcock County (9-12) v #5 Maywood-Hayes Center (2-18) Feb. 18 6:30 p.m.
Hitchcock County 74, Maywood-Hayes Center 34
#2 Wauneta-Palisade (16-5) v #3 Southwest (9-10) Feb. 19 7:30 p.m.
Wauneta-Palisade 80, Southwest 29
#1 Dundy County-Stratton (15-5) v Hitchcock County Feb. 19 6:00 p.m.
1/4/5 winner v Wauneta-Palisade Feb. 21 7:00 p.m.

Subdistrict D1-12
@ Prairie View School (Ogallala)
#4 Maxwell (9-11) v #5 Minatare (9-8) Feb. 18 6:30 p.m. MT/7:30 p.m. CT
Maxwell 58, Minatare 30
#2 NP St. Pat's v #3 Garden County (10-9) Feb. 19 7:00 p.m. MT/8:00 p.m. CT
North Platte St. Patrick's 62, Garden County 33
#1 Paxton (19-1) v Maxwell Feb. 19 5:30 p.m. MT/6:30 p.m. CT
Paxton 61, Maxwell 38
Paxton v NP St. Pat's, Feb. 21 6:30 p.m. MT/7:30 p.m. CT

Subdistrict D2-9
@ Maxwell
#1 Wallace (9-10) v #4 Medicine Valley (0-18) Feb. 19 5:00 p.m.
Wallace 51, Medicine Valley 39
#2 Brady (6-15) v #3 Eustis-Farnam (4-17) Feb. 19 7:00 p.m.
Eustis-Farnam 62, Brady 60 (OT)
Wallace v Eustis-Farnam Feb. 21 6:00 p.m.

Subdistrict D2-10
@ NP St. Pat's
#1 Mullen (15-5) v #4 Stapleton (1-13) Feb. 19 6:00 p.m.
Mullen 50, Stapleton 23
#2 Hyannis (8-10) v #3 Arthur County (5-12) Feb. 19 7:30 p.m.
Hyannis 65, Arthur County 42
Mullen v Hyannis Feb. 21 7:00 p.m.