MNAC track and field results

ARNOLD, Neb. (KNOP) - MNAC track and field results from Arnold:

Boys
400 meter
1. Kalen Dockweiler - South Loup - 53.00
2. Justin Wiens - Mullen - 54.50
3. Cooper Atkins - South Loup - 55.20
4. Colby Coons - Twin Loup - 55.50
5. Calvin Finley - Ansley-Litchfield - 56.40
6. Rhett Safranek - Anselmo-Merna - 56.80

3200 meter
1. Cooper Taylor - South Loup - 10:49.70
2. Trevor Kuncl - Mullen - 11:02.60
3. Cooper Franzen - Brady - 12:32.2
4. Nicklas Olson - Cody-Kilgore - 12:45.50
5. Aidan Mullen - Brady - 12:50.30
6. Brant Schmidt - Anselmo-Merna - 13:31.90

Long Jump
1. Lane Edis - Mullen - 21'-11"
2. John Zimmer - Ansley-Litchfield - 19'-8 1/4"
3. Dane Pokorny - Sandhills-Thedford - 19'-2 3/4"
4. Bryce Lamb - Twin Loup - 18'-6 3/4"
5. Colter McCasland - Arthur County - 18'-1"
6. Seth Scranton - Sandhills-Thedford - 18'-1"

Triple Jump
1. Christopher Paitz - Ansley-Litchfield - 42'-1"
2. Lane Edis - Mullen - 40'-2"
3. Jaden Emerson - Mullen - 39'-10"
4. Matt Dailey - Sandhills-Thedford - 37'-10 1/2"
5. Chaton Bassett - Stapleton - 37'-8"
6. Dylan Osborn - Twin Loup - 37'-4 1/4"

High Jump
1. Lane Edis - Mullen - 6'-0"
2. Logan Porter - Brady - 5-10"
3. Justin Bailey - Ansley-Litchfield - 5'-10"
4. Wyat Lambertson - Anselmo-Merna - 5'-4"
5. Jakob Schaefer - Sandhills-Thedford - 5'-2"
6. Evan Samuelson - Ansley-Litchfield - 5'-2"

Pole Vault
1. Cole Gracey - South Loup - 12'-0"
2. Hunter Arehart - Ansley-Litchfield - 11'-6"
3. Lathyn Collins - Twin Loup - 10'-6"
4. Bryce Lamb - Twin Loup - 10'-0"
5. Quade Young - Twin Loup - 8'-0"

Shot Put
1. Christian Gentry - Brady - 44'-0 1/2"
2. Gage Haake - Sandhills-Thedford - 43'-3"
3. Cody Erstrom - South Loup - 41'-8 3/4"
4. Thomas Most - Brady - 40'-8"
5. Zane Musgrave - Hyannis - 39'-10 3/4"
6. Wyatt Porter - Anselmo-Merna - 39'-8"

Discus
1. Christian Gentry - Brady - 140'-6"
2. Cody Erstrom - South Loup - 135'-2"
3. Grant Jones - South Loup - 133'-11"
4. Wyatt Porter - Anselmo-Merna - 129'-3 1/2"
5. Tyler Schukei - Ansley-Litchfield - 127'-10 1/2"
6. Raif Ruppert - Twin Loup - 127'-10 1/2"

Girls
400 meter
1. Carlie Collier - Sandhills-Thedford - 1:02.70
2. Carli Bailey - Ansley-Litchfield - 1:04.20
3. Samantha Moore - Mullen - 1:04.30
4. Brooke McCully - Mullen - 1:05.50
5. Taylor Conroy - South Loup - 1:05.80
6. Shayla Tickle - South Loup - 1:06.35

3200 meter
1. Molly Paxton - Mullen - 12:43.90
2. Emmalea Olson - Cody-Kilgore - 13:18.50
3. Faith Bierman - South Loup - 13:58.20
4. Megan Coffman - McPherson County - 14:13.30
5. Haley Wells - Anselmo-Merna - 14:32.30
6. Ava McGown - Brady - 14:33.80

Long Jump
1. Taylor Conroy - South Loup - 16'-3 3/4"
2. Trish Bernt - Stapleton - 14'-3 1/2"
3. Gracie Wenzel - Arthur County - 14'-2"
4. Kacee Dvorak - South Loup - 14'-0"
5. Calyn Laible - South Loup - 13'-11 1/2"
6. Fayth From - Cody-Kilgore - 13'-4"

Triple Jump
1. Taylor Conroy - South Loup - 32'-8 1/2"
2. Carli Bailey - Ansley-Litchfield - 30'-10"
3. Elle Ravenscroft - Cody-Kilgore - 30'-8"
4. Lindsey Coble - Mullen - 29'-8 1/2"
5. Sheridan Wilson - Arthur County - 29'-5 3/4"
6. Stella Lewis - South Loup - 28'-9 1/4"

High Jump
1. Alexis Zimmer - Anselmo-Merna - 5'-0"
2. Megan Lusk - Brady - 4'-8"
3. Emily Mann - Brady - 4'-6"
4. Kaci Wheeler - Stapleton - 4'-6"
5. Syndee Weley - Ansley-Litchfield - 4'-4"
6. Hope Ottun - Twin Loup - 4'-4"

Pole Vault
1. Falan Ryan - Ansley-Litchfield - 9'-0"
2. Abigail Jurjens - Brady - 8'-6"
3. Reagan Cool - South Loup - 7'-6"

Discus
1. Jessie Sallach - South Loup - 130'-3"
2. Elizabeth Sitorious - Brady - 106'-4"
3. Falan Ryan - Ansley-Litchfield - 106'-3 1/2"
4. Kenzie Barnes - Cody-Kilgore - 102'-8"
5. Jordan Dockweiler - Twin Loup - 101'-6"
6. Abi Lewis - Twin Loup - 100'-6"