NSAA state wrestling championships first round matches

NSAA state championship first round pairings:

Class B
106
Ivan Lazo (Lexington) v Trae Greve (Waverly)
Jullian Stiver (McCook) v Caden Svoboda (Aurora)

113
Jace Russman (Cozad) v Landon Templar (Blair)
Jaylan Ruffin (North Platte) v Michael Mass (Ralston)

120
Ean Bailey (Lexington) v Caden Corcoran (Ralston)
Brock Little (North Platte) v Drew Arnold (Beatrice)

126
Darian Diaz (North Platte) v Carson York (Fairbury)
Talyn Campbell (McCook) v Bryce Brown (Hastings)

132
Wyatt Hotz (Gothenburg) v Jarrett Cline (Mount Michael Benedictine)
Gage Stokey (Ogallala) v Brady Thompson (O'Neill)
Brady Fago (Lexington) v Koby Bradenburg (Central City)

138
Tate Felber (McCook) v Miguel Roman (Schuyler)
Breckin Loftin (Cozad) v Juan Vergara (Wayne)

145
Trystan Berry (Lexington) v Connor Drahota (Omaha Skutt Catholic)
Cameron Zink (Ogallala) v boston Barcel (Columbus Lakeview)

152
Blake Hoffmaster (Cozad) v Miguel James (Ralston)

160
Riley Kopf (Lexington) v Jackson Phelps (Hastings)
Cash Arensdorf (North Platte) v Dylan White (Crete)

170
Conner Wescoat (Cozad) v Evan Hand (Columbus Scotus)
Gavyn Brauer (North Platte) v Dyllan Lee (Columbus Scotus)
Brock Skinner (Ogallala) v Chase Cotton (York)
Kody Hahn (McCook) v Zachary Serna (Norris)

182
Alec Langan (McCook) v Dakota Adams (Beatrice)
Aidan Stuart (Lexington) v Jacob Frenzen (Columbus Lakeview)

195
Jared Cole (McCook) v Grady Griess (Northwest)

220
Cade Stott (Cozad) v Douglas Lazo (York)
Colin Giron (McCook) v Cooper Kiser (Northwest)

285
Josh Stallbaumer (Cozad) v Jaden Nolte (Falls City)
Jade Wurth (Lexington) v Josh Callejas (Hastings)
Hunter Cunningham (McCook) v Jack Sutton (Wahoo)

Class C
113
Matt Bruns (Hershey) v Trenton Arlt (Oakland-Craig)

120
Spencer Gaffney (Broken Bow) v Ayden Berney (St. Paul)
Gage Musser (Hershey) v Caydon McCracken (Battle Creek)

126
Casey Faulkenberry (Broken Bow) v Quenton Ackley (Ravena)

152
Cole Ulmer (Broken Bow) v Austin Smith (St. Paul)

160
Colten Ballentine (Hershey) v Jacob Ray (North Bend Central)

170
Lathan Duda (Broken Bow) v Sawyer Junc (Wilber-Clatonia)
Trevor Peterson (Chase County) v Dustin Stone (Sutton)

182
Treyvon Brooks (Broken Bow) v AJ Hawthorne (Banner County)

195
Beau Wood (Perkins County) v Simon Rother (Johnson County Central)
Evan Fisher (Chase County) v Tucker Alexander (Twin River)
Colton Duda (Broken Bow) v James Escamilia (David City)

220
Keifer Anderson (Broken Bow) v Wayne Moore (David City)

285
Drew Drake (Broken Bow) v Zachary Burr (Syracuse)
Emillio Perez (Perkins County) v Gustavo Duante (Arlington)

Class D
106
Samuel Foster (Sutherland) v Brock Marxsen (Clarkson-Leigh)
Tristin Grooms (Mullen) v Ashton Sinn (Thayer Central)
Landon Klasna (North Platte St. Pat`s) v Brayden Brecka (East Butler)

113
Teven Marshall (Mullen) v Colten Dawe (Burwell)
Jon Peterka (Sutherland) v Brock Kester (Neligh-Oakdale)
Logan Peterson (South Loup) v Cayden Ellis (Winside)

120
Jeremy Larson (Brady) v Kirby Smith (Fullerton)
Cyrus Wells (Anselmo-Merna) v Koby Smith (Elm Creek)
Brenden Warman (Dundy County Stratton) v Adam Miller (Elkhorn Valley)

126
Jacob Gholson (Maxwell) v Ruger Reiners (Palmyra)
Hunter Deeds (North Platte St. Pat`s) v Keegan Casey (Thayer Central)
Joel Priest (Hitchcock County) v Cole Reedy (Tri County)

132
Brady Gracey (Mullen) v Logan Gregory (Arcadia/Loup City)
Jacob Lantis (Sutherland) v Dustin Klingsporn (Axtell)
Tayten Eggleston (South Loup) v Trigger Pokorny (Central Valley)
Seth Hare (Hitchcock County) v Clay Church (High Plains Community)

138
Jade Lovitt (Mullen) v John Lee (Arapahoe)
Jaden Henderson (Med Valley) v Art Escalante (Winside)

145
Brett Riggs (Maxwell) v Cooper Coons (Twin Loup)
Zachary Sweet (Mullen) v Oren Pozehl (Ainsworth)

152
Will White (Sutherland) Jadyn Smeal (Guardian Angels Central Catholic)
Reece Zutavern (Sandhills/Thedford) v Conner Schutz (Elwood)
Dalton Whisenhunt (Maxwell) Colby Coons (Twin Loup)

160
Seth Simants (Stapleton) Koa McIntyre (Archbishop Bergan)
Derek Gibson (Maxwell) v Wyatt Hegemann (Howells-Dodge)
Josh Cox (Mullen) v Leroy Garcia (Shelton)
Bryan Zutavern (Sandhills/Thedford) v Jackson Feulner (Thayer Central)

170
Talan McGill (North Platte St. Pat`s) v Cooper Slingsby (Ansley-Litchfield)
Riley Kessler (Mullen) v Sam Hollander (Amherst)
Dylan Davis-Mack (Medicine Valley) v Tyson McCurdy (Alma)
Reed McFadden (Sandhills/Thedford) v Jarin Potts (Amherst)

182
Kendal Neal (Mullen) v Slater Mozena (Weeping Water)
Justin Schroll (North Platte St. Pat`s) v Brock Schaecher (Elkhorn Valley)
Tyler Wolfe (Maxwell) v Corey Dawe (Burwell)

195
Austin Wolfe (Medicine Valley) v Drew Bogard (Amherst)
Ty Kvanvig (Mullen) v Collin Gale (Plainview)

220
Clayton Hassett (Mullen) v Andrew Burnett (Anselmo-Merna)
Luke Howitt (Maxwell) v Ethan Williams (Laurel-Concord-Coleridge)
Remington Hodges (Hitchcock County) v Blaine Minnick (Red Cloud/Blue Hill)
Delton Haines (Dundy County Stratton) v Jaxon Taubenheim (Amherst)

285
Gage Petersen (Hitchcock County) v Eli Simonson (Archbishop Bergan)