Advertisement

North Platte swimming team hosts McCook at home meet

Natalie Miller during Thursdays swim meet against McCook. <br />(Credit:Patrick Johnstone/KNOP-TV)
Natalie Miller during Thursdays swim meet against McCook. <br />(Credit:Patrick Johnstone/KNOP-TV)(KNOP)
Published: Jan. 30, 2020 at 11:00 PM CST
Email this link
Share on Pinterest
Share on LinkedIn

Results from the swim meet for both boys and girls teams can be found below.

200 Yard Medley Relay
Girls results

1. North Platte A 2:06

2. McCook A 2:19

3. North Platte A 2:27

4. McCook B 2:37

Boys results

1. North Platte A 2:01

2. McCook A 2:04

3. McCook B 2:37

200 Yard Freestyle
Girls results

1. Tucker Alexis - McCook - 2:21

2. Jonas Asta - McCook - 2:28

3. Sydney Barner - NP - 2:31

4. Claire Tegtmeier - NP - 2:33

5. Gabrielle Dowling - NP - 2:47

Boys results

1. Christian Short - NP - 2:18

2. Ethan Spencer - McCook - 2:19

3. Caedmon Hoaglund - NP - 2:32

4. Owen Smith - McCook - 2:45

200 Yard IM
Girls results

1. Leah Spencer - McCook - 2:31.46

2. Morgan Girard - McCook - 2:31.90

Boys results

1. Caleb Tegtmeier - NP - 2:35

2. Timothy Renner - McCook - 2:41

50 Yard Freestyle
Girls results

1. Molly Fitzpatrick - NP - 28.18

2. Meleah Friedrich - NP - 30.24

3. Dana Sorenson - NP - 30.83

4. Elizabeth Barenberg - McCook - 32.17

5. Addison Randal - McCook - 32.83

Boys results

1. Ethan Mercer - NP - 25.89

2. Carter Lukas - NP - 27.96

3. Kris Kautz - NP - 28.28

4. Drake Brunswick - McCook - 28.96

5. Peyton Rambali - McCook - 30.45

1 Meter Diving
Girls results

1. Natalie Miller - NP - 305.00

2. Emily Hendren - NP - 282.40

3. Shayann Parlier - McCook - 273.30

4. Ali Crow - NP - 251.90

Boys results

1. Jonathan Brouillette - NP - 435.35

2. Erik Graff - McCook - 330.00

3. Ethan Graff - McCook - 259.10

4. Drake Brunswick - McCook - 235.20

100 Yard Butterfly
Girls results

1. Alexis Tucker - McCook - 1:19.03

Boys results

1. Ethan Mercer - NP - 1:04:50

2. Ethan Spencer - McCook - 1:19.70

100 Yard Freestyle
Girls results

1. Dana Sorenson - NP - 1:06.36

2. Rachel Hatch - NP - 1:08.43

3. Asta Jonas - McCook - 1:10.00

4. Alyssa - NP - 1:11.76

5. Elizabeth Barenberg - McCook - 1:12.79

Boys Resluts

1. Chase Leibhart - NP - 58.57

2. Erik Graff - McCook - 1:02.29

3. Carter Lukas - NP - 1:02.51

4. Christian Short - NP - 102.77

5. Peyton Rambali - McCook - 106.86

500 Yard Freestyle
Girls results

1. Morgan Girard - NP - 6:17.25

2. Kadence Dowhower - NP - 6:29.46

3. Anastazia Weir - NP - 8:28.99

Boys results

1. Timothy Renner - McCook - 5:54.10

2. Caleb Tegtmeier - NP - 6:41.74

200 Yard Freestyle Relay
Girls results

1. North Platte A - 1:57.46

2. North Platte B - 2:07.47

3. McCook A - 2:08.10

4. McCook B - 2:27.41

Boys results

1. North Platte A - 1:49.86

2. McCook A - 1:51.98

3. North Platte B - 2:08.10

4. McCook B - 2:12.79

100 Yard Backstroke
Girls results

1. Leah Spencer - McCook - 1:09.05

2. Molly Fitzpatrick - North Platte - 1:10.48

3. Madison Harwager - North Plate - 1:25.33

4. Macy Nolda - North Platte - 1:47.33

5. Paige Bopp - McCook - 1:50.41

Boys results

1. Chase Leibhart - North Platte - 1:05.61

100 yard breaststroke
Girls results

1. Kailynn Rodewald - McCook - 1:31.96

2. Kerrigan Burns - McCook - 1:40.28

Boys results

1. Kris Kautz - North Platte - 1:22.45

2. Ethan Graff - McCook - 1:31.47

400 Yard Freestyle Relay
Girls results

1. North Platte A - 4:52.18

2. McCook A - 4:52.89

Boys results

1. North Platte A - 4:40.16

2. McCook A - 4:50.15

Latest News

Latest News