North Platte wrestling competes at Trojan Border Wars

Dale Hall returns as head coach for the Bulldogs, who sent five wrestlers to State last year (Credit: Patrick Johnstone/KNOP-TV)

CASPER, Wyo. - The North Platte wrestling team competed at the Trojan Border Wars in Casper, WY this weekend. The team placed seventh in a field of eight teams.

Meet results:

Match 1
Sidney defeated North Platte 72-10
132 - Darian Diaz (North Platte) over Everett Jensen (Sidney) Maj 11-3
138 - Kolton Reid (Sidney) over Santana Morin (North Platte) Fall 3:46
145 - Aden Graves (Sidney) over Raymen Riley (North Platte) Fall 4:53
152 - Kade Graves (Sidney) over Luke Rathjen (North Platte) Fall 1:07
160 - Dylan Lutz (Sidney) over Dominique Vieyra (North Platte) Fall 1:19
170 - Nathan Romo (Sidney) over Unknown (Unattached) Forf
182 - Riley Waters (Sidney) over Gavyn Brauer (North Platte) Fall 1:53
195 - Jet Jones (Sidney) over Gus Kreber (North Platte) Fall 3:55
220 - Brodey Skogen (Sidney) over Unknown (Unattached) Forf
285 - Trey Schepens (Sidney) over Peyton Dimmitt (North Platte) Fall 1:07
106 - Owen Lonski (Sidney) over Kole Weigel (North Platte) Fall 0:43
113 - Zander Dean (Sidney) over Drue Huntsman (North Platte) Fall 1:44
120 - Kaiden Cline (Sidney) over Unknown (Unattached) Forf
126 - Jaylan Ruffin (North Platte) over Jordan Darby (Sidney) Fall 2:40

Match 2
Rapid City Central defeated North Platte 56-22
106 - Kole Weigel (North Platte) over Jagar McCarthy (Rapid City Central) Fall 1:37
113 - Steven Permann (Rapid City Central) over Drue Huntsman (North Platte) Fall 1:16
120 - Cael Larson (Rapid City Central) over Unknown (Unattached) Forf
126 - Jaylan Ruffin (North Platte) over Unknown (Unattached) Forf
132 - Darian Diaz (North Platte) over Zack Soderlin (Rapid City Central) Maj 11-3
138 - Kadyn Kraye (Rapid City Central) over Santana Morin (North Platte) Fall 1:34
145 - TJ Morrison (Rapid City Central) over Raymen Riley (North Platte) TF 16-0
152 - Brayden Burrus (Rapid City Central) over Luke Rathjen (North Platte) Fall 3:15
160 - Landin Winter (Rapid City Central) over Dominique Vieyra (North Platte) Fall 1:00
170 - Wyatt Jungclaus (Rapid City Central) over Unknown (Unattached) Forf
182 - Gavyn Brauer (North Platte) over Daman Aguilar (Rapid City Central) Fall 1:31
195 - Jon DeRuyter (Rapid City Central) over Gus Kreber (North Platte) Fall 2:50
220 - Jackson Witte (Rapid City Central) over Peyton Dimmitt (North Platte) SV-1 6-4
285 - Hunter Hansen (Rapid City Central) over Unknown (Unattached) Forf

Match 3
Star Valley defeated North Platte 49-27
106 - Boaz Simpson (Star Valley) over Kole Weigel (North Platte) Fall 3:10
113 - Joseph Naef (Star Valley) over Drue Huntsman (North Platte) Dec 9-2
120 - Waylon Nelson (Star Valley) over Unknown (Unattached) Forf
126 - Jaylan Ruffin (North Platte) over Spencer Larson (Star Valley) Fall 1:57
132 - Darian Diaz (North Platte) over Brayden Andrews (Star Valley) Dec 10-3
138 - Haze Child (Star Valley) over Santana Morin (North Platte) Fall 4:58
145 - Raymen Riley (North Platte) over Kale Johnson (Star Valley) Fall 3:29
152 - Ren King (Star Valley) over Luke Rathjen (North Platte) Maj 16-4
160 - Zachary Patterson (Star Valley) over Dominique Vieyra (North Platte) Fall 1:22
170 - Carson Vandeburg (Star Valley) over Unknown (Unattached) Forf
182 - Gavyn Brauer (North Platte) over Unknown (Unattached) Forf
195 - Trent Clark (Star Valley) over Gus Kreber (North Platte) Fall 1:30
220 - Peyton Dimmitt (North Platte) over Unknown (Unattached) Forf
285 - Parker Merritt (Star Valley) over Unknown (Unattached) Forf

Match 4
Kelly Walsh defeated North Platte 55-21
195 - Dom Gray (Kelly Walsh) over Gus Kreber (North Platte) Fall 1:53
220 - Phoenix Buske (Kelly Walsh) over Peyton Dimmitt (North Platte) Fall 2:30
285 - Mason Newland (North Platte) over Unknown (Unattached) Forf
106 - Gavin Mancini (Kelly Walsh) over Kole Weigel (North Platte) Fall 3:47
113 - Drue Huntsman (North Platte) over Unknown (Unattached) Forf
120 - Lane Jackson (Kelly Walsh) over Unknown (Unattached) Forf
126 - Jaylan Ruffin (North Platte) over Issac Price (Kelly Walsh) Fall 0:48
132 - Darian Diaz (North Platte) over Jace Palmer (Kelly Walsh) Dec 9-3
138 - Noah Hone (Kelly Walsh) over Santana Morin (North Platte) Fall 0:47
145 - Analu Benabise (Kelly Walsh) over Raymen Riley (North Platte) TF 19-4
152 - Sam Henderson (Kelly Walsh) over Luke Rathjen (North Platte) Maj 15-1
160 - Aragon Garro (Kelly Walsh) over Dominique Vieyra (North Platte) Fall 1:20
170 - Luke Nathan (Kelly Walsh) over Unknown (Unattached) Forf
182 - Kole Kraus (Kelly Walsh) over Gavyn Brauer (North Platte) Maj 10-2

Match 5
Douglas defeated North Platte 42-36
220 - Cody Pinkerton (Douglas) over Unknown (Unattached) Forf
285 - Bradyn Matthews (Douglas) over Peyton Dimmitt (North Platte) Fall 2:41
106 - Christian Johnson (Douglas) over Kole Weigel (North Platte) Fall 1:07
113 - Drue Huntsman (North Platte) over Unknown (Unattached) Forf
120 - Garrett McReynolds (Douglas) over Unknown (Unattached) Forf
126 - Jaylan Ruffin (North Platte) over Charlie Koss (Douglas) Fall 2:35
132 - Darian Diaz (North Platte) over Chance Himle (Douglas) Fall 2:38
138 - Keltan Ewing (Douglas) over Santana Morin (North Platte) Fall 0:46
145 - Raymen Riley (North Platte) over Kael Matthews (Douglas) Fall 1:21
152 - Luke Rathjen (North Platte) over Devon Swisher (Douglas) Dec 6-4
160 - Kagan Lenzen (Douglas) over Dominique Vieyra (North Platte) Fall 2:53
170 - Kenai Bergquist (Douglas) over Unknown (Unattached) Forf
182 - Gavyn Brauer (North Platte) over Dawson Curtis (Douglas) Fall 2:24
195 - Gus Kreber (North Platte) over Kyle Logar (Douglas) SV-1 5-1

Match 6
Natrona County defeated North Platte 65-15
285 - Blake Birkle (Natrona County) over Unknown (Unattached) Forf
106 - Tate Tromble (Natrona County) over Kole Weigel (North Platte) Fall 2:55
113 - Kael Johnson (Natrona County) over Drue Huntsman (North Platte) Fall 0:55
120 - Landen Roberts (Natrona County) over Unknown (Unattached) Forf
126 - Jaylan Ruffin (North Platte) over Nathaniel Sausedo (Natrona County) Fall 2:30
132 - Darian Diaz (North Platte) over Kyler Henderson (Natrona County) Fall 1:38
138 - Billy Brenton (Natrona County) over Santana Morin (North Platte) Fall 3:09
145 - Cyruss Meeks (Natrona County) over Raymen Riley (North Platte) Fall 5:08
152 - Conner Worthen (Natrona County) over Unknown (Unattached) Forf
160 - Luke Rathjen (North Platte) over Conner Worthen (Natrona County) Dec 14-12
170 - Brendyn Nelson (Natrona County) over Dominique Vieyra (North Platte) Fall 2:24
182 - Vincent Genatone (Natrona County) over Gavyn Brauer (North Platte) TF 18-2
195 - Colter Helm (Natrona County) over Gus Kreber (North Platte) Fall 2:35
220 - DAnthony Smith (Natrona County) over Peyton Dimmitt (North Platte) Fall 2:11

Match 7
North Platte defeated Wildcard 42-33
106 - Kaden Wise (Wildcard) over Kole Weigel (North Platte) Fall 4:40
113 - Drue Huntsman (North Platte) over Unknown (Unattached) Forf
120 - Kolby Hutzenbiler (Wildcard) over Unknown (Unattached) Forf
126 - Jaylan Ruffin (North Platte) over Cole Wirtz (Wildcard) Fall 5:15
132 - Darian Diaz (North Platte) over Garrett Marker (Wildcard) Fall 1:11
138 - Zander Burnison (Wildcard) over Santana Morin (North Platte) Fall 5:20
145 - Gio Lucchi (Wildcard) over Raymen Riley (North Platte) Dec 4-1
152 - Luke Rathjen (North Platte) over Unknown (Unattached) Forf
160 - Will Moore (Wildcard) over Dominique Vieyra (North Platte) Fall 1:14
170 - Unknown (Unattached) vs Unknown (Unattached)
182 - Gavyn Brauer (North Platte) over Unknown (Unattached) Forf
195 - Gus Kreber (North Platte) over Unknown (Unattached) Forf
220 - Mason Newland (North Platte) over Unknown (Unattached) Forf
285 - Edel Diaz-Jaime (Wildcard) over Peyton Dimmitt (North Platte) Fall 3:07