RPAC Tournament bracket

RPAC tournaments championship results:
Boys
#1 Paxton def. #2 Southern Valley

Girls
#1 Dundy County-Stratton def. #1 Cambridge

***SEMI FINAL RESULTS (1/24/19)
Update RPAC Tournament:
(All times central)

Boys
West Division
#1 Paxton def. #5 Wallace
#3 Wauneta-Palisade def. #2 Dundy County-Stratton

#1 Paxton vs #3 Wauneta-Palisade @Paxton Jan. 25, 7:45 p.m. (West Division final)

East Division
#5 Cambridge def. #1 Southwest
#2 Southern Valley def. #6 Arapahoe
.
#2 Southern Valley vs #5 Cambridge @Bertrand Jan. 25, 7:45 p.m. (East Division final)

Girls
West Division
#1 Dundy County-Stratton def. #5 Maxwell
#3 Maywood/Hayes Center def. #2 Hitchcock County

#1 Dundy County-Stratton vs #3 Maywood/Hayes Center @Paxton Jan. 24, 7:45 p.m. (West Division final)
#4 Paxton vs #6 Wallace @Paxton Jan. 24, 6:00 p.m.
#2 Hitchcock County vs #5 Maxwell @Paxton Jan. 24, 6:00 p.m.

East Division
#1 Cambridge def. #5 Southern Valley
#3 Alma def. #2 Bertrand
#6 Medicine Valley def. #7 Southwest

#1 Cambridge vs #3 Alma @Bertrand Jan. 24, 7:45 p.m. (East division final)
#4 Arapahoe vs #6 Medicine Valley @Bertrand Jan. 24, 4:15 p.m.
#2 Bertrand vs #5 Southern Valley @Bertrand Jan. 24, 6:00 p.m.

Round 3 West Division games to be held Jan. 24,25 at Paxton
Round 3 East Division games to be held Jan. 24,25 at Bertrand
Championship and Consolation games to be held Jan. 26 at McCook Community College Graff Events Center

***SECOND ROUND RESULTS (1/21/19)
Boys
West Division
#1 Paxton vs #5 Wallace @Benkelman Jan. 22, 6:00 p.m.
#2 Dundy County-Stratton vs #3 Wauneta-Palisade @Benkelman Jan. 22, 7:45 p.m.
#6 Hitchcock County vs #7 Maywood/Hayes Center @Benkelman Jan. 22, 4:15 p.m.

East Division
#1 Southwest vs #5 Cambridge @Southern Valley Jan. 22, 6:00 p.m.
#2 Southern Valley vs #6 Arapahoe @Southern Valley Jan. 22, 7:45 p.m.
#3 Bertrand vs #7 Medicine Valley @Southern Valley Jan. 22, 4:15 p.m.

Girls
West Division
#1 Dundy County-Stratton def. #5 Maxwell
#3 Maywood/Hayes Center def. #2 Hitchcock County
#6 Wallace def. #7 Wauneta-Palisade

#1 Dundy County-Stratton vs #3 Maywood/Hayes Center @Paxton 1/24, 7:45 p.m. (West Division final)
#4 Paxton vs #6 Wallace @Paxton 1/24, 6:00 p.m.
#2 Hitchcock County vs #5 Maxwell @Paxton 1/24, 6:00 p.m.

East Division
#1 Cambridge def. #5 Southern Valley
#3 Alma def. #2 Bertrand
#6 Medicine Valley def. #7 Southwest

#1 Cambridge vs #3 Alma @Bertrand 1/24, 7:45 p.m. (East division final)
#4 Arapahoe vs #6 Medicine Valley @Bertrand 1/24, 4:15 p.m.
#2 Bertrand vs #5 Southern Valley @Bertrand 1/24, 6:00 p.m.

Round 3 West Division games to be held Jan. 24,25 at Paxton
Round 3 East Division games to be held Jan. 24,25 at Bertrand
Championship and Consolation games to be held Jan. 26 at McCook Community College Graff Events Center

****FIRST ROUND RESULTS (1/19/19)
(All times central)

Boys
West Division
#1 Paxton Bye
#2 Dundy County-Stratton def. #7 Maywood/Hayes Center
#3 Wauneta-Palisade def. #6 Hitchcock County
#5 Wallace def. #4 Maxwell

#1 Paxton vs #5 Wallace @Benkelman Jan. 22, 6:00 p.m.
#2 Dundy County-Stratton vs #3 Wauneta-Palisade @Benkelman Jan. 22, 7:45 p.m.
#6 Hitchcock County vs #7 Maywood/Hayes Center @Benkelman Jan. 22, 4:15 p.m.

East Division
#1 Southwest Bye
#2 Southern Valley def. #7 Medicine Valley
#6 Arapahoe def. #3 Bertrand
#5 Cambridge def. #4 Alma

#1 Southwest vs #5 Cambridge @Southern Valley Jan. 22, 6:00 p.m.
#2 Southern Valley vs #6 Arapahoe @Southern Valley Jan. 22, 7:45 p.m.
#3 Bertrand vs #7 Medicine Valley @Southern Valley Jan. 22, 4:15 p.m.

Girls
West Division
#1 Dundy County-Stratton Bye
#2 Hitchcock County def. #7 Wauneta-Palisade
#3 Maywood/Hayes Center def. #6 Wallace
#5 Maxwell def. #4 Paxton

#1 Dundy County-Stratton vs #5 Maxwell @Benkelman Jan. 21, 6:00 p.m.
#2 Hitchcock County vs #3 Maywood/Hayes Center @Benkelman Jan. 21, 7:45 p.m.
#6 Wallace vs #7 Wauneta-Palisade @Benkelman Jan. 21, 4:15 p.m.

East Division
#1 Cambridge Bye
#2 Bertrand def. #7 Southwest
#3 Alma def. #6 Medicine Valley
#5 Southern Valley def. #4 Arapahoe

#1 Cambridge vs #5 Southern Valley @Southern Valley Jan. 21, 6:00 p.m.
#2 Bertrand vs #3 Alma @Southern Valley Jan. 21, 7:45 p.m.
#6 Medicine Valley vs #7 Southwest @Southern Valley Jan. 21, 4:15 p.m.

Round 3 West Division games to be held Jan. 24,25 at Paxton
Round 3 East Division games to be held Jan. 24,25 at Bertrand
Championship and Consolation games to be held Jan. 26 at McCook Community College Graff Events Center

****ORIGINAL STORY (1/14/19)
RPAC Tournament bracket:

(All times central)

Boys
West Division
#1 Paxton Bye
#4 Maxwell vs #5 Wallace @Wauneta Jan. 19, 12:45 p.m.
#2 Dundy County-Stratton vs #7 Maywood/Hayes Center @Wauneta Jan. 19, 4:15 p.m.
#3 Wauneta-Palisade vs #6 Hitchcock County @Wauneta Jan. 19, 7:45 p.m.

East Division
#1 Southwest Bye
#3 Bertrand vs #6 Arapahoe @Arapahoe Jan. 19, 12:45 p.m.
#2 Southern Valley vs #7 Medicine Valley @Arapahoe Jan. 19, 4:45 p.m.
#4 Alma vs #5 Cambridge @Arapahoe Jan. 19, 7:45 p.m.

Girls
West Division
#1 Dundy County-Stratton Bye
#4 Paxton vs #5 Maxwell @Wauneta Jan. 19, 11:00 a.m.
#3 Maywood/Hayes Center vs #6 Wallace @Wauneta Jan. 19, 2:30 p.m.
#2 Hitchcock County vs #7 Wauneta-Palisade Jan. 19, 6:00 p.m.

East Division
#1 Cambridge Bye
#2 Bertrand vs #7 Southwest @Arapahoe Jan. 19, 11:00 a.m.
#4 Arapahoe vs #5 Southern Valley Jan. 19, 2:30 p.m.
#3 Alma vs #6 Medicine Valley Jan. 19, 6:00 p.m.

Round 2 West Division games to be held Jan. 21 at Benkelman
Round 2 East Division games to be held Jan. 21 at Southern Valley
Round 3 West Division games to be held Jan. 24 at Paxton
Round 3 East Division games to be held Jan. 24 at Bertrand
Championship and Consolation games to be held Jan. 26 at McCook Community College Graff Events Center