Sutherland Firecracker 5K/10K Results

Sutherland, NEB Women's 5K Division Winners
19 and Under
1. Hayley Miles 24:43:00
2. Julie Slattery 26:11:00
3. Aspen Lenz 26:56:00
4. Elie Schmitt 31:05:00
5. Cydnie Wilson 31:07:00
6. Kenessa Copeland 35:16:00
7. Maggie Morris 37:37:00
8. Rebecca Ady 47:27:00

20 to 29
1. Lacie Linder 20:16
2. Ashley Amrosek 26:25:00
3. Katie Stevenson 31:38:00
4. Taylor Lyons 33:38:00
5. Kasee Keith 34:27:00
6. Samantha Pavelka 34:35:00
7. Brooke Yost 37:39:00
8. Theresa Keller 58:15:00
9. Nicole Keller 58:16:00

30 to 39
1. Kari Rasby 30:14:00
2. Megan Kelly 32:09:00
3. Jara Goeden 32:10:00
4. Kathy Gunderson 34:14:00
5. Ruth Meyer 34:35:00
6. Sami Rotert 35:50:00
7. Conchita Einsphar 36:59:00
8. Kandi Munson 37:01:00
9. Amanda Jedrzejczyk 38:06:00

40 to 49
1. Jenny Dyer 30:27:00
2. Jessica Rosati 32:40:00
3. Rebekah Gastineau 33:36:00
4. Karan Erickson 34:02:00
5. Marie Brosius 35:09:00
6. Tina Horkey 41:03:00
7. Colleen Anderson 42:15:00
8. Elizabeth Copeland 43:23:00
9. Rhonda Douglas 44:23:00
10. Elery Hoban 44:25:00
11. Natalie Ady 55:00:00

50 to 59
1. Kathy Huebner 30:34:00
2. Tammi McKain 31:51:00
3. Ronda Veal 33:07:00
4. Jan Wright 40:22:00
5. Joyce Delgado 41:23:00

60 to 69
1. Nancy Deckert 31:55:00
2. Barb Eshleman 32:51:00
3. Sandy Adams 41:52:00
4. Doris Davis 46:49:00

70 and Over
1. Karen Becvar 48:02:00
2. Donna King 56:06:00
3. Betty Cooksley 56:07:00

Women's 10K Division Winners
19 and Under
1. Gracie Rippen 1:05:23
2. Gena Blakely 1:05:24

20 to 29
Regan Clymer 53:35:00

30 to 39
1. Analisa Colglazier 52:20:00
2. Heather George 53:41:00
3. Ann-Marie Blakely 57:51:00
4. Mary Benson 1:10:09
5. Amy Tanner 1:14:26
6. Kandra Auwerda 1:17:42

40 to 49
1. Linda Kramer 54:35:00
2. Dixie Smeltzer 1:08:55
3. Kristi Kohl 1:13:20

50 to 59
1. Malinda Hayes 1:05:41
2. Sharon Sewald 1:30:03

60 to 69
1. Lynette Stevens 1:00:10
2. Barb Chamberlin 1:10:38
3. Cheryl Uhrmacher 1:20:02

Men's 5K Division Winners
19 and Under
1. Austin Werner 21:29
2. Joe Gihon 22:02
3. Wesley Wach 24:13
4. James Heirigs 25:14
5. Trey Douglas 25:51
6. Jack Kohl 29:12
7. Jeb Kohl 29:27
8. Ben Heirigs 32:52
9. Porter Connick 42:38

20 to 29
1. Justin McKain 22:54
2. Jayson Rezek 24:41
3. Tucker Kohl 31:37
4. Kyle Stevenson 31:39
5. Nick McKay 58:18

30 to 39
1. Casey Roy 23:26
2. Jacob Brummer 24:23
3. Scott Campbell 26:16

40 to 49
1. Shawn Kohl

50 to 59
1. Mark Cullinan 24:16:00
2. Bob Veal 26:50:00
3. Bob McKain 29:39:00
4. Michael Kirby 35:34:00
5. Duane Cochran 40:00:00

60 to 69
1. Humberto Gutierrez 25:21:00
2. Richard Deckert 31:46:00
3. Mark Skillstad 33:25:00
4. Doug Foster 36:07:00

70 and Over
1. Del VanderWerff 33:29:00
2. Jack Miettinen 36:57:00
3. Blaine Runner 1:11:59

Men's 10K Division Winners
19 and Under
1. Klayton Pagel 48:22:00
2. Austin George 51:00:00
3. Christian Folchert 54:27:00
4. Aiden George 55:43:00
5. Samuel Musselman 1:01:26
6. Dax Connick 1:02:37

20 to 29
1. Alejandro Gutierrez 40:17:00
2. Jake Hasenauer 41:49:00
3. Brian Clymer 51:22:00

30 to 39
1. Nick Auwerda 48:20:00
2. Travis Veal 50:36:00
3. Riley Hughes 53:34:00
4. Joseph Gonzales 57:40:00
5. Matt Allen 1:04:14

40 to 49
1. Jeff Caldwell 48:09:00
2. Chadd Kohn 48:44:00

50 to 59
1. Brian Bergt 45:29:00
2. Jeff Bargell 47:02:00
3. Randy Jarzynka 53:32:00
4. Kurt Skillstad 1:03:02

60 to 69
1. Ron Rosati 50:55:00
2. Merle Halter 1:10:46
3. David Clouatre 1:10:58