Sutherland Fourth of July Rodeo, final results

SUTHERLAND, Neb. (KNOP) - Before the start of the rodeo festivities in Sutherland on Thursday, Amber Gonzalez, of McCook, was crowned Miss Teen Rodeo.

Katie Mundorf, of Mullen, NE, competes in the breakaway roping event at the Sutherland Fourth of July Rodeo. She finished tied for fourth with a time of 2.6 seconds (Credit: Patrick Johnstone/KNOP-TV)

Here are the official results from the Sutherland Fourth of July rodeo:

Bareback
1. Ty Richardson - Ainsworth - 76
2. Gauge McBride - Kearney - 75
3. Ty Pope - Waverly, KS - 73
4. Rob Keeney - Callaway - 72
5. Whitten Hoover - Ainsworth - 71
6. Spencer Denayer - Seneca - 68

Saddle Bronc
1. Derek Kenner - Arnold - 79
2. Weston Patterson - Waverly, KS - 72
3. Brody McAbee - Ansley - 67

Steer Wrestling
1. Ben Robinson - Hastings - 3.9
1. Jarek Van Patten - Ingalls, KS - 3.9
3. Ryan Swayze - Freedom, OK - 4.0
4. Taylor Davis - O'Neill - 4.2
5. Riley Westhaver - Alva, OK - 4.3
5. Justen Nokes - Juniata - 4.3
7. Dan Barner - Hershey - 4.4
7. Tyler Murray - Wheaton, KS - 4.4

Calf Roping
1. Patrick Martin - Lexington - 8.6
2. Bubba Allred - Oakley, KS - 8.8
3. Tyler Gargen - Kingman, KS - 9.5
3. Miles Garwood - Atkinson - 9.5
5. Boe Brown - Valentine - 10.3
6. Cole Kinderknecht - Stapleton - 10.5
7. Cheyenne Harper - Iowa, LA - 10.6
8. Zane Maketa - Byers, CO - 11.0

Breakaway Roping
1. Riley Fabrizio - Pueblo, CO - 2.4
2. Tanya Goad - Reydon, OK - 2.5
2. Sydney Graff - Long Pine - 2.5
4. Taylor Holiday - Lemoyne - 2.6
4. Katie Mundorf - Mullen - 2.6
4. Sadie Stec - Kearney - 2.6
7. Syerra Christensen - Kennebec, SD - 2.7
7. Georgie Lage - Sutherland - 2.7
9. Brittni McCully - Mullen - 2.8
9. Cati Thompson - Gordon - 2.8

Barrel Racing
1. Ginalee Sinner - Sargent - 17.76
2. Sierra Spratt - AZ - 17.82
3. Dori Hollenbeck - Winner, SD - 17.83
4. Korrina Hughes - Glenwood, IA - 17.92
5. Kelli Reichmuth - Humphrey - 17.95
6. Robbie Stearns - Freedom, OK - 18.00
7. Laura Lambert - Wiggins, CO - 18.06
7. Branda Marsh - Thedford - 18.06

Team Roping
1. Spencer Jobmans/Monte Jamison - 5.2
1. Blaine Finney/Duston Chohon - 5.2
3. Cooper & Tucker White - 5.4
4. Tee & Rio Whited - 5.5
5. Troy Boone/Tanner Nall - 6.1
6. Rob Holland/Troy Hermelbracht - 6.4
7. Kelton Hill/Derrick Jantzen - 6.6
8. Cody Lane/Logan Mulligan - 6.7
8. Gunner Walker/Mark Swanson - 6.7
10. Kyle Taylor/Lance Allen - 7.0

Mixed Team Roping
1. Taylor Munsell/Derrick Jantzen - 6.1
2. Sydney Graff/Kohlton Good - 6.2
3. Jamie Frisch/Tyrell Reynolds - 6.5
3. Danielle Wray/Rio Whited - 6.5
5. Tanya & Travis Goad - 6.7
5. Taya McAdow/Chad Wahlert - 6.7
7. Brook & Monte Jamison - 7.1
7. Pam & Todd Hollenbeck - 7.1

Bull Riding
1. Ben Wood - Greeley - 80
1. Mason Ward - North Platte - 80